Lt
Ru
En

Juridinių asmenų formos Lietuvoje

09.07.2018
Juridinių asmenų formos Lietuvoje

Dauguma verslininkų, norinčių pradėti verslą Lietuvoje, susiduria su pasirinkimu: kokią įmonę geriau sukurti? Lietuvos Respublikos įstatymai suteikia nerezidentams tokias pačias teises (steigti įmonę), kaip ir Europos piliečiams.

Lietuvos Respublikos teritorijoje išskiriami keli pagrindiniai juridinių asmenų tipai: akcinė bendrovė (atviroji arba uždaroji) arba individuali įmonė.

Prieš steigiant įmonę, rekomenduotina išsamiai susipažinti su kiekvieno juridinio asmens tipo ypatybėmis.

Šiame straipsnyje Lifetimė pateiks pagrindinių juridinių asmenų tipų Lietuvos Respublikoje analizę, nustatys jų privalumus ir trūkumus, taip pat padės jums suprasti, kokio tipo juridinį asmenįturite steigti!

Uždaroji Akcinė Bendrovė – UAB  – tai populiariausia juridinio asmens forma Lietuvoje.

Bendrovės steigėju gali būti tiek fizinis, tiek juridinis asmuo, tačiau steigėjų atsakomybė yra ribota, t. y. už bendrovės įsipareigojimus jie atsako tos pačios bendrovės turtu, o ne savoturtu, o tai yra didžiulis UAB pranašumas.

Kalbant apie UAB įstatinį kapitalą, minimali įstatinio kapitalo suma turi būti 2 500 Eurų. Tačiau reikėtų pažymėti, kad vėliau įstatinio kapitalo lėšosgali būti panaudotos įvairiems įmonės poreikiams: mokesčių mokėjimui, biuro nuomaiir kt. Dar vienas šio juridinio asmens tipo pranašumas yra tas, kad išleidžiant papildomas akcijas, UAB gali lengviau pritraukti naujų investicijų. Tačiau, atidarę tokio tipo įmonę, turėtumėte būti pasirengę samdyti buhalterį.

Skiriamasis individualios įmonės (IĮ) bruožas – jos steigėjasyra tik vienas fizinis asmuo, kuris turi neribotą atsakomybę už savo įmonės veiklą ir atsako už įmonės įsipareigojimus savo turtu. Vienas iš šio juridinio asmens tipo pranašumų – kad steigiant individualią įmonę neprivalomas įstatinis kapitalas, be to individualiai įmonei taikoma supaprastinta buhalterinė apskaita, kurią gali vesti pats steigėjas. IĮ trūkumu galima įvardyti tai, kad šio tipo įmonė negali išleisti naujų akcijų ir didinti akcininkų skaičių.

Apibendrinant, Lifetimė mano, kad, planuojant verslą Lietuvoje, priklausomai nuo verslo masto, kiekvienas verslininkas gali pats pasirinkti tinkamą įmonės tipą. Kalbant apie mažąsias įmones, tikriausiai tikslingiau įregistruoti individualią įmonę, o vidutinėms ir didelėms įmonėms rekomenduojama įsteigti uždarąją akcinę bendrovę.